Find best premium Joomla templates at GetJoomlaTemplatesFree.com

Turkija

Turkijos kurortaiAr žinai kad...RekomendacijosLankytinos vietosNacionalinės šventės Darbo laikasTransportasSportas ir laisvalaikis Maistas ir gėrimaiTradicijos ir papročiaiTeritorijaSostinėGyventojaiMiestai, gyventojų pasiskirstymasGeografijaKlimatasValdymas KalbaReligijaLaikasElektraRyšio priemonėsPiniginis vienetas

 

Turkijos kurortai: Antalija, Kemeras, Alanija, Sidė, Belekas, Bodrumas, Marmaris, Kušadasis, Fetija, Didimas.

Ar žinai, kad...
•    Lietuvos piliečiai nuo 2009-11-12 gali be vizos įvažiuoti į Turkiją ir kaip turistai viešėti joje ne ilgiau kaip 90 dienų per 180 dienų. Kitais tikslais į Turkiją vykstantiems asmenims reikalavimas turėti vizą išlieka. Bevizis režimas Lietuvos turistams jau galioja, tačiau pirmosiomis sprendimo įgyvendinimo dienomis išlieka techninių nesklandumų tikimybė.
•    Pernai Turkijoje lankėsi apie 90 tūkst. Lietuvos piliečių, kurie už Turkijos vizas iš viso sumokėjo apie 4,7 mln. litų.
•    2009-02-20  Lietuvos užsienio reikalų ministras (V. Ušackas) ir Turkijos užsienio reikalų ministras (Ali Babacan) pasirašė Lietuvos ir Turkijos Vyriausybių pagrindų programą dėl bendradarbiavimo švietimo, mokslo, kultūros ir meno, jaunimo ir sporto, žiniasklaidos ir bendradarbiavimo su žmonėmis srityje.
•    2008 metais Lietuvos užsienio prekyba su Turkija sudarė 786 milijonus litų.
•    Pirmasis Turkijos ambasadorius Lietuvoje buvo Erkanas Gezeras.
•    Lietuva diplomatinius santykius su Turkija užmezgė 1991 m. rugsėjo 3 dieną. Omeras Altugas yra ketvirtasis Turkijos ambasadorius Lietuvoje.
•    2006-05-12 Stambule buvo rodomas Eimunto Nekrošiaus  "Otelas".
•    Pagrindinis skirtumas tarp Lietuvos ir Turkijos – žmonių bendravimas ir santykiai. Turkijoje, tiek darbe, tiek gatvėje, žmonėms patinka bendrauti, net jei jie vienas kito nepažįsta. Kiek teko stebėti, Lietuvoje viskas atvirkščiai. Lietuviai vengia fizinio ir akių kontakto. Yra dar vienas skirtumas – Turkijoje vyrų ir moterų gatvėse yra apylygiai, o Lietuvoje merginų gatvėse kur kas daugiau nei vaikinų.

Lankytinos vietos - Turkiška naktis, Žaliasis kanjonas, Pamukalė, Kleopatros sala, Efesas, Turkiška pirtis (hamamas), Iškyla džipais, Raftingas, Motosafaris.
 

Rekomendacijos -  Tinkamas laikas vykti bet kuriuo metu, tačiau pavasarį maloniausia. Rekomenduojama pirkti: kilimus, papuošalus, odos dirbinius. Be to, dėl saugumo reikia pasiimti diržą su pinigine apsisaugojimui nuo kišenvagių. Žiema pasiimti šiltus drabužius.


Nacionalinės šventės:
Sausio 1 d. – Naujieji metai;
Balandžio 23 d. – Nepriklausomybės diena, vaikų diena;
Gegužės 19 - Atatiurko mirties metinės (1938 m.), jaunimo ir sporto diena.
Rugpjūčio 30 d. – Pergalės diena;
Spalio 29 d. – Respublikos diena, pagrindinė valstybinė šventė;


Darbo laikas - Parduotuvės dirba nuo 9.30- 19.00, sekmadieniais nedirba. Turgus dirba nuo 8.00-19.00. Prekybos centrai nuo 10.00-22.00, kiekvieną dieną. Bankai dirba nuo 9.00 –17.00, pietūs nuo 12.30 -13.30, šeštadieniais ir sekmadieniais nedirba.


Transportas - Lėktuvai, traukiniai, autobusai, automobiliai, troleibusai, taksi, keltai.


Sportas ir laisvalaikis - Futbolas, burlenčių sportas, buriavimas, golfas. Žvejyba, raftingas (plaukimas valtyje sraunia upe), nardymas. Pasiplaukiojimas jachtomis,  naktiniai klubai, restoranai, kazino, karaokė vakarai, turkiška naktis.


Maistas ir gėrimai - Populiariausias ir nacionalinis patiekalas yra kebabas. Vertinamos jūros gerybės, grilyje kepti patiekalai, paukštiena, jautiena, pupelės. Rakė (nacionalinis alkoholinis gėrimas), alus, vynas, vodka, džinas, viskis, likeris, turkiška arbata (laikoma nacionaliniu gėrimu) kava.


Tradicijos ir papročiai - Turkija savo svečius pasitinka didžiule elgesio taisyklių įvairove: Stambulas – pasaulietiškas miestas, kur moterys skaromis prisidengia galvas tik eidamos į mečetę, o kaimo vietovėse galioja visai kiti papročiai. Pagal islamą, žmonių teisės yra abstrakti sąvoka, todėl moterų ir vyrų lygybės nėra. Jei šalies svečio vertybės yra kitokios, čia jis turi būti tolerantiškas ir priimti šimtmečiais nusistovėjusias nuostatas. Turkijoje egzistuoja itin subtilios ir nepageidaujamos temos. Pasienio zonose, besiribojančiose su Sirija ir Iraku, itin keblus kurdų klausimas. Taip pat sudėtingi santykiai su Graikija, nes aistras kaitina vis kylantys ginčai dėl Kipro. Šių temų geriau vengti.
Sveikinimasis: Turkams įprasta sveikintis nuoširdžiai apsikabinant ar pabučiuojant į abu skruostus. Užsieniečiams, išreiškiant simpatiją, ilgai spaudžiant ranką. Sveikinamasi tik dešine ranka, nes kairė laikoma nešvaria. Į klausimą, kaip sekasi, laukiama teigiamo atsakymo. Skųstis šiuo atveju nemandagu.
Drabužiai: Atvykus į svečius, prieš įžengiant į butą reikia nusiauti batus. Ta pati taisyklė galioja ir lankantis šventose vietose. Moterys turėtų vengti pernelyg atvirų apdarų.
Pietūs: Musulmonams nevalia valgyti kiaulienos, todėl jos ir nebus pasiūlyta. O į religijos ribojimą alkoholio vartojimą žiūrima gana laisvai, ypač vakarinių regionų didmiesčiuose.
Verslo ir kiti ypatumai: Laiku reikia mėgautis, o skuba – trukdo – taip vienu sakiniu galima būtų apibūdinti turkų požiūrį į verslo derybas. Dažniausiai verslo sėkmę nulemia asmeninės simpatijos. Jas užkariauti galima laikantis tam tikrų taisyklių.


Teritorija - 800.000 km2


Sostinė - Ankara


Gyventojai - apie 70 mln. žmonių.


Miestai, gyventojų pasiskirstymas - Antalija, Kemeras, Belekas, Bodrumas, Kapadokija, Stambulas, Izmiras, Marmaris, Sidė, Pamukalė. Vidutiniškas gyventojų tankumas 80 žm./km2, beveik 75% turkų gyvena miestuose, daugiausia vakarinėje šalies dalyje. Anatolijos plynaukštės rytuose ir pietryčiuose gyvena kurdai.


Geografija - Strateginėje vietoje esanti Turkija išsidėsčiusi dviejuose Europos ir Azijos žemynuose. Europinę Turkijos dalį nuo mažosios skiria Bosforo ir Dardanelų sąsiauriai bei Marmuro jūra. Iš pietų Turkijos krantus skalauja Viduržemio jūra. Turkija turi 8 kaimynus: Bulgariją, Graikiją,  Gruziją, Armėniją, Azerbaidžaną, Iraką, Iraną ir Siriją. Anatolijos plynaukštė yra daugiausia kalnuota iki Ararato kalno (5165 m) šalia Armėnijos sienos.Tauro ir Antitauro kalnai tęsiasi peituose, o Ponto kalnagūbris kyla ties Juodosios jūros pakrante šalies šiaurėje. Anatolijos plynaukštės vyduryje yra Turkijos sostinė Ankara, o didžiausias Turkijos miestas Stambulas įsikūręs europinėje dalyje.


Klimatas - Turkijos teritorija yra subtropinėje klimato juostoje. Šalčiausios žiemos yra Kaukazo kalnuose ir Anatolijoje. Viduržemio ir Juodosios jūrų pakrantėse klimatas yra švelnus. Vasaros karščiausios prie Viduržemio jūros ir vietovėse esančiose ties Turkijos siena su Sirija ir Iraku.


Valdymas - daugiapartinė demokratija.


Kalba - Turkų


Religija - 99% musulmonų ir 1% kitų.


Laikas - nesiskiria nuo Lietuvos laiko.


Elektra - Elektros srovė yra 220 V, kištukai – Europinio stiliaus.


Ryšio priemonės - Telefonas, televizorius, internetas.


Piniginis vienetas - Turkijos lyra. (Valiutų kursų lentelę galite rasti čia)