Find best premium Joomla templates at GetJoomlaTemplatesFree.com

Portugalija

Portugalijos kurortaiAr žinai kad...Lankytinos vietosNacionalinės šventėsDarbo laikasTransportasSportas ir laisvalaikisMaistas ir gėrimaiTradicijos ir papročiaiTeritorijaSostinėGyventojaiGeografijaKlimatasValdymasKalbaReligijaLaikasElektraRyšio priemonėsPiniginis vienetas

 

Portugalijos kurortai: Madeira, Lisabona ir Težo slėnis, Azorų salos, Algarvė, Alentežas.

Ar žinai, kad...
1991.08.26 Portugalija pripažino Lietuvos nepriklausomybę de jure.
1991.10.04 Užmegzti diplomatiniai santykiai.
1998.05.28 Lietuvos Ministras Pirmininkas G. Vagnorius lankėsi Portugalijoje.
1999.02.11 Lietuvos Užsienio reikalų ministras A. Saudargas lankėsi Portugalijoje.
2000.10.10 Portugalijos Valstybės ir Užsienio reikalų ministras Jaime Gama lankėsi Lietuvoje.
2002.02.14-15 Lietuvos Užsienio reikalų ministras A.Valionis lankėsi Portugalijoje.

Lankytinos vietos:
Costa Verde (žalioji pakrantė);
Costa de Prata (Sidabro pakrantė);
Montanhas (kalnų rajonas);
Costa De Lisboa (Lisabonos pakrantė);
Planicies (lygumų regionas);
Algarvė (labiausiai pietuose esantis regionas);
Madeira (Madeiros salos).


Nacionalinės šventės:
birželio 10 - Portugalijos diena
sausio 1 - Naujieji Metai,
vasario 24 - Karnavalas (ši data keičiasi kiekvienais metais, nes priklauso nuo Velykų),
balandžio 25 – Laisvės diena,
gegužės 1 – Tarptautinė darbo diena,
birželio 11 – Sėkminės (irgi kinta, priklauso nuo Velykų datos),
rugpjūčio 15 – Šv. Mergelės Marijos žengimo dangun diena,
spalio 5 – Respublikos įkūrimo diena,
lapkričio 1 – Visų Šventųjų diena,
gruodžio 1 – Nepriklausomybės atkūrimo diena,
gruodžio 8 - Šv. Mergelės Marijos nekalto prasidėjimo diena
gruodžio 25 – Šv. Kalėdos.


Darbo laikas: Parduotuvės Portugalijoje dirba darbo dienomis nuo 9 val. iki 19 val. Mažesnės parduotuvės turi pietų pertrauką. Didieji prekybos centrai dirba 10 - 23 val. Sekmadieniais dirba tik suvenyrų parduotuvėlės kurortuose. Bankų darbo laikas - nuo 8.30 iki 15 val. Kai kurie bankai Lisabonoje veikia iki 18 val. Nedarbo dienos - šeštadienis ir sekmadienis.


Transportas: Tarpmiestiniai ir miesto autobusai važinėja kasdien. Autobusų stotelėse iškabinti aiškūs tvarkaraščiai. Portugalijoje labai patogu važinėti traukiniu (comboios de ). Tai pats pigiausias ir patogiausias susisiekimo būdas. Išsinuomoti automobilį gali asmuo, sulaukęs 21-ių metų amžiaus ir turintis bent vienerių metų vairavimo patirtį. Taksi automobiliuose yra skaitliukai ir kainoraščiai, tačiau prieš sėdant į taksi, verta pasiteirauti kainos. Važiuojant didesnius atstumus užmiestyje, kainą vertėtų sutarti iš anksto. Nakties metu arba užsisakant taksi iš viešbučio kainos yra aukštesnės.


Sportas ir laisvalaikis: Populiariausias sportas Portugalijoje – futbolas.
Portugalai labai mėgsta šventes. Kuo toliau į šalies šiaurę, tuo šventės natūralesnės, mažiau "numintos" turistų. Per Šv. Martyno dieną Golegos mieste vyksta viena įspūdingiausių Europoje arklių parodų. Tada rengiama daugybė turnyrų ir arklių lenktynių, neapsieinama ir be bulių kautynių. Šešias savaites prieš Velykas Portugalija staiga atgyja didžiajam karnavalui. Miestų ir kaimų gatvėmis triukšmingai liejasi marga minia, fantastiškomis spalvomis dažytais veidais. Portugalijoje vyksta gaidžių kautynės, bet kaip ir Ispanijoje populiarios bulių kautynės. Be bulių kovų, portugalai mėgsta futbolą, krepšinį, rankinį, ledo ritulį, golfą, vandens sportą. Kadangi Portugaliją skalauja ilga vandenyno juosta, vietinius gyventojus ir atvykusius poilsiautojus traukia smėlėti paplūdimiai.


Maistas ir gėrimai: Portugalijai būdingi produktai yra pomidorai, pupelės, jūrų gėrybės, alyvuogės, alyvuogių aliejus, česnakai, lauro lapai, saldieji pipirai ir vynas. Portugališki patiekalai nėra labai aštrūs. Populiarūs kepti viščiukai, įvairių rūšių duona. Valgoma daug žuvies, kurias portugalai labiau mėgsta džiovintas. Portugalų virtuvei labai būdingos žuvys yra sardinės, ypač keptos ant grotelių - sardinhas assadas. Portugalų kulinarinis pasididžiavimas yra caldeirada: 7-9 skirtingų žuvų rūšių, pomidorų, bulvių ir svogūnų troškinys.Iš sriubų garsiausia yra caldo verde, verdama iš bulvių ir kopūstų. Portugalai puikiai ruošia kiaulieną. Jų skonis gali būti kitoks, nes kiaulės Portugalijoje šeriamos kaštonais. Portugalai tai pat didžiuojasi ožkos sūriais ir sočiais desertais su kiaušinių pagrindu. Lette-creme ir nuvens yra vien iš kiaušinių padaryti desertai, primenantys kremą. Tradicinis pudingas yra ryžių arroz doce. Portugalų jūreiviai išrado ir marmeladą, todėl jis dažnai puikuojasi ant pusryčių stalo. Kava šalyje dievinama taip pat kaip Italijoje ar Turkijoje.
Portugalijos vynai pasaulyje labai vertinami ir mėgstami. Populiariausi portugališki vynai yra vinho verde, likerinis madeira, portveinas ir rožinis.


Tradicijos ir papročiai: Protokolinio pobūdžio tradicijos ir papročiai iš esmės nesiskiria nuo įprastų Europoje. Nemažas įžeidimas portugalams būtų, jeigu kas imtų juos vadinti "Ispanijos priedėliu, dalimi ar tęsiniu". Įsidėmėtina tai, kad portugalai labai mėgsta bendrauti, ypač prie stalo, garbinamas savotiškas "maisto ritualas," valgymas visada yra daugiau, negu pilvo prikimšimas. Todėl pietūs bei vakarienė trunka žymiai ilgiau nei šiuo metu įprasta Lietuvoje (mažiausiai 2 val.). Patartina pagirti portugališkus vynus. Mėgstamas Fado - tradicinis portugalų dainavimas, primenantis emocingai atliekamus meilės romansus. Atliekama specialiuose fado restoranuose - gana brangus malonumas.


Teritorija: 92 072 km²


Sostinė: Lisabona


Gyventojai: 10,6 mln. 99% portugalai; 1% afrikiečiai;


Geografija: pietvakarių Europos valstybė. Portugalija ribojasi tik su viena šalimi – Ispanija šiaurėje bei rytuose (sienos ilgis – 1214 km), o likusią šalies pusę skalauja Atlanto vandenynas (pakrantės ilgis – 1793 km).


Klimatas: Portugalija pasižymi maloniu klimatu, žiemos nėra šaltos, bet gana lietingos (vidutinė temperatūra apie +10° C- + 15°C), vasaros šiltos bet nekarštos, nes gaivina Atlanto vandenynas (vidutinė temperatūra apie +25°C).


Valdymas: Parlamentinė respublika


Kalba: Portugalų


Religija: 97% romos katalikai;


Laikas: UTC+(02 val. skirtumas, t.y. jeigu Lisabonoje 10 val. ryto, tai Vilniuje bus 12.00 val.)


Elektra: 220V , tačiau itin retai pasitaiko 110V


Ryšio priemonės: Internetas, paštas, telefonas...


Piniginis vienetas: nuo 2002 sausio 1 dienos įsigaliojo eurai - 1 euro=3,4528 litai. Bankų sistema europinio lygio, išvystytas platus tinklas bankomatų, kurie priima pagrindines atsiskaitymų ir kreditines korteles. (Valiutų kursų lentelę galite rasti čia)